Start Prezentacje

Prezentacje

Władysław Klępka

Urodził się w 1942 roku w wiosce Krężnica Jara, niedaleko Lublina. Jest plastykiem, poetą, tłumaczem. Pierwsze nauki pobierał w Krężnicy Jarej. Naukę kontynuował w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, a następnie na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej. Do Zielonej Góry, z którą związał swoje prywatne i zawodowe życie, przyjechał w 1979 roku. Twórczość poetycką rozpoczął od przekładów wierszy z języka gruzińskiego, które ukazały się w miesięczniku „Poezja” (1985). W kolejnych latach przekładał poetów czeskich. Sam tworzył poezję, która była tłumaczona na język niemiecki, czeski i angielski. Pierwszą książkę poetycką Węzeł serdeczny opublikował w 1996 roku. Za tomik pt. Bordiura z akantem (2000) otrzymał nominację do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. W 2018 roku otrzymał Nagrodę Literacką im. Andrzeja K. Waśkiewicza za książkę poetycką pt. Księżyc Miró. Wydał drukiem piętnaście tomików poetyckich, z czego ostatni nosi tytuł Poruszona cisza.

Więcej…

 

Z teki Agaty Buchalik-Drzyzgi... (nr 66-67)

Mirosława Smerek-Bielecka

Znajomość plenerowa – ciekawa malarka mieszkająca wśród najpiękniejszych jezior Warmii i Mazur. Nieśmiało podążam śladami jej obrazów Walizki, w których umieszczone są okna na świat, malarskie wizje starego Olsztyna oraz tajemnica i melancholia przedmiotu. Muza na tle okien oraz zabytek Olsztyna to moja interpretacja osobowości Miry.

Więcej…

 

Niewyczerpany czerpak

I
Długa była droga do tego co teraz tworzę, do tego co chcę wyrażać środkami malarskimi. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, przeniosłem się do pracy w kulturze w Puławach. Tu przez piętnaście lat byłem instruktorem plastykiem sam się dokształcając, czy to na plenerach instruktażowych, szkoleniach, wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych, czy też pobierając wskazówki u prof. Antoniego Michalaka (członka przedwojennego ugrupowania - Bractwo św. Łukasza). Początki drogi twórczej to stosowanie technik klasycznych - akwarela, gwasz, olej i monotypia. W Puławach współtworzyłem grupę plastyczną Absolwent z Marią Kapturkiewicz-Szewczyk i Zbigniewem Pieleszkiem w latach 70. ubiegłego wieku.

Więcej…

 

Michała Hrisulidisa PRZYPISY DO CZŁOWIEKA

Na temat twórczości Michała Hrisulidisa wypowiadałem się wcześniej parę razy. To twórczość wyraźna, charakterystyczna, oryginalna i rozpoznawalna. Nie sposób jej pomylić z inną i przypisać komuś innemu. To jej walor niezaprzeczalny i powód, dla którego warto się nad nią cały czas pochylać i szukać w niej tego, co dla niej typowe, powtarzalne, ale i wyjątkowe, i odróżniające.

Więcej…

 

Michał Hrisulidis

Urodził się w 1963 roku we Wrocławiu. W latach 1984-1989 studiował w PWSSP we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1989 roku w Pracowni Malarstwa prof. Kortyki. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, plakatem, ilustracją, scenografią filmową i teatralną. Michał Hrisulidis ma za sobą ponad 40 wystaw indywidualnych, m.in.: we Wrocławiu – Galeria Miejska, w Warszawie – Galeria „Zapiecek”, w Krakowie – Willa Decjusza, w Zielonej Górze – Muzeum Ziemi Lubuskiej, w Łodzi – Muzeum Kinematografii, w Berlinie – Galeria Terzo, w Enkhuizen (Holandia) – Kunstcentrum „De twee wezen”, w Borne (Holandia) – Artjan Gallery, w Brukseli (Belgia) – Maison Pelgrims, w Toronto (Kanada) – The Laurier Gallery. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. w Berlinie, Monachium, Ludwigshaffen, Herford (Niemcy), Salonikach i Panagia Soumela (Grecja), Kopenhadze (Dania), Lwowie (Ukraina), Wilnie (Litwa), Ulft (Holandia). Jest autorem ponad 50 realizacji scenograficznych do filmów fabularnych, teatrów telewizji, seriali i spektakli teatralnych. W 1994 roku otrzymał nagrodę indywidualną na 19. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za współtworzenie kształtu plastycznego filmu fabularnego Cudowne Miejsce w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego, a w 2000 roku został laureatem nagrody indywidualnej za scenografię do filmu fabularnego Daleko od okna w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego na 25. FPFF w Gdyni. Współpracował z wieloma reżyserami filmowymi i teatralnymi, m.in. z Janem Jakubem Kolskim (Historia kina w Popielawach, Skrzypki, Wyspa róż, Afonia i pszczoły), Filipem Bajonem (Fundacja, Stara kobieta wysiaduje), Radosławem Piwowarskim (Królowa chmur, Stacyjka), Cezarym Studniakiem (Mury Hebronu, Imperium, Kocham cię, ja ciebie też nie, Kochanie, zabiłam nasze koty). Od roku 2010 prowadzi Pracownię Projektowania Scenografii Filmowej i TV w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2014 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuk projektowych.

Więcej…

 
Więcej artykułów…