Start Varia Light novel

Light novel

Light novel jest stylem japońskiej powieści współczesnej. Charakteryzuje się on głównie obecnością ilustracji w stylu anime/manga oraz podziałem na tomy (średnio 50 tysięcy słów każdy) lub odcinkową publikacją w czasopismach takich jak „Faust”, „Gekkan Dragon Magazine”, „The Sneaker” czy „Dengeki hp”.

Za początek tego zjawiska uznaje się powstanie w 1975 roku wydawnictwa Sonorama Bunko, gdzie debiutowali pisarze tacy jak Baku Yumemakura. W późniejszych latach styl ten zyskiwał na popularności, zwłaszcza wśród młodych czytelników. Przełomowym dla tzw. lekkich powieści był rok 2006, kiedy sukces zaadaptowanej na anime serii Haruhi Suzumiya autorstwa Nagaru Tanigawy wpłynął na rozwój light noveli także poza granicami Japonii.
Aktualnie za główną grupę docelową tego typu powieści uważa się młodzież szkolną oraz „młodych dorosłych”, jednak większość light noveli może zainteresować też i starszych czytelników. Dzięki nim można dowiedzieć się wiele o współczesnej kulturze krajów azjatyckich, ich zwyczajach oraz mentalności mieszkających tam ludzi. Nawet gdy świat przedstawiony jest w pełni fikcyjny, panujące w nim wzorce zachowań są oparte na japońskich.
Light novele cieszą się dużym powodzeniem w innych mediach. Bardzo często są one adaptowane nie tylko na mangę i anime, ale także i na gry oraz filmy aktorskie. Jednym z najgłośniejszych z tych ostatnich jest Na skraju jutra z 2014 roku (w rolach głównych Tom Cruise i Emily Blunt), oparty na dwutomowym All You Need Is Kill Hiroshi Sakurazaki.
Rynek lekkich powieści stopniowo rozwija się także i w Polsce. Po powodzeniu sprowadzonej przez wydawnictwo Kotori na nasze ziemie serii Sword Art Online (autor: Reki Kawahara) liczba nowych tytułów w języku polskim regularnie rośnie. Durarara!!, Re: Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu, Fate/ Zero i kilka innych rozpoznawalnych marek to stan z końca 2017 roku. W Polsce kultura „anime” nadal raczkuje i niekiedy bywa pogardliwie uważana za „chińskie bajki”, więc z perspektywy finansowej wydawanie light novel może być dość ryzykownym przedsięwzięciem. Pomimo tego, jak pokazują zebrane przez portal Polskie Light Novel dane statystyczne*, liczba nowych tomów z roku na rok stale rośnie, co świadczy o wzroście zainteresowania tym typem literatury.

 


* http://lightnovel.pl/analiza-polskiego-rynku-light-novel-2017/ [dostęp: 31 lipca 2018].

Piotr Gulewski