Start Varia Kargowa kultywuje dobre tradycje XIV Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Eugeniusza Paukszty

Kargowa kultywuje dobre tradycje XIV Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Eugeniusza Paukszty

Od kilku lat mam sposobność i dużą przyjemność obserwować działania związane z Ogólnopolskim Konkursem Literackim organizowane w Kargowej, niewielkim lubuskim miasteczku, które jest coraz szerzej znane w Polsce z różnorodnych przedsięwzięć podejmowanych w sferze kultury. Poza wspomnianym Konkursem w Kargowej odbywa się Bilateralna Polsko-Niemiecka Wystawa Filatelistyczna, Święto Czekolady, Kozzi Gangsta Film – Festiwal Filmu i Teatru, Polsko-Niemieckie Spotkania z Archeologią oraz szereg pomniejszych imprez.
Ponadto, dzięki współpracy Kargowej z partnerską gminą niemiecką Schulzendorf, stało się możliwe rozszerzenie formuły Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o kolejne przedsięwzięcia: Polsko-Niemiecki Konkurs Literacki im. Eugeniusza Paukszty oraz Polsko-Niemiecki Konkurs Plastyczny „Kargowa i Schulzendorf w oczach młodego pokolenia”.
Oba te wydarzenia są współfinansowane w ramach Funduszu Małych Projektów w Euroregionie „Sprewa–Nysa–Bóbr” dla Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013 w ramach „Europejskiej Współpracy Terytorialnej”.
W dużej mierze realizowane w Kargowej zdarzenia są kontynuacją idei głoszonych przez literata związanego z tym miejscem – Eugeniusza Pauksztę, popularnego w latach 50. i 60. ubiegłego wieku powieściopisarza i publicysty, autora książek, w tym powieści obyczajowych i historycznych, tomów opowiadań oraz powieści dla młodzieży. Paukszta poruszał najczęściej problematykę Ziem Północnych i Zachodnich w kontekście integracji powojennej, kształtowaniu się polskości, wzrastania młodego pokolenia. Czasy są już inne, wartości przyświecające tym działaniom pozostały niezmienne – kolejnym pokoleniom wpaja się umiłowanie małych ojczyzn oraz pielęgnowanie najbliższego środowiska. Te zamierzenia kultywują organizatorzy Konkursu, a obrazuje je naczelna maksyma: Małe ojczyzny – pogranicze kultur i regionów.
Tegoroczne, uroczyste rozstrzygnięcie XIV edycji przypadło tradycyjnie – w ostatni piątek września (27.09.2013). Zgromadziło laureatów, uczestników jurorów, przedstawicieli władz samorządowych, grupy młodzieży szkolnej i sympatyków imprezy. Jak co roku, zgodnie z ustalonym scenariuszem imprezy, zgromadzeni odwiedzili położoną parę kilometrów od Kargowej Leśniczówkę Pracy Twórczej nad Jeziorem Liny, oddając tym samym hołd patronowi Konkursu, który upodobał sobie to miejsce do tworzenia i wypoczynku.
altalt      Uczestnicy gali Konkursu                                                          Delegacja w Linach
 
Na oficjalną część imprezy, zorganizowaną przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Eugeniusza Paukszty, która odbyła się w Sali Gminnego Ośrodka Kultury im. Wilhelma Blanke w Kargowej, składały się m.in. wystąpienia Burmistrza Sebastiana Ciemnoczołowskiego, Dyrektora GBP Małgorzaty Kwiecień i Dominika Paukszty (syn patrona Konkursu) oraz prelekcja Legendy dzisiaj wygłoszona przez Janusza Koniusza.
Kulminacyjnym momentem spotkania było odczytanie wyników XIV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Eugeniusza Paukszty. Zgodnie z werdyktem Jury z 9 września 2013 r. wśród laureatów znaleźli się:
  I miejsce: Anna Kokot z Przeźmierowa (godło QUAQUA) za tekst Listy z bieliźnianego sznura
  II miejsce: Edward Derylak z Żagania (godło Łysek „D”) za tekst Drugie życie Józefa
  III miejsce: Wioletta Malinowska z Nowego Kramska (godło Izsi) za tekst Zagubieni
Troje wyróżnionych literatów nagrodzono, uhonorowano gratulacjami i uwieczniono na zdjęciach podczas sesji fotograficznej.
alt
     Zwycięzcy Konkursu Literackiego
altalt     Nagrodzeni, organizatorzy i jurorzy Konkursu                          Część artystyczna uroczystości

W dalszej części imprezy nagrodzono uczestników Polsko-Niemieckiego Konkursu Literackiego im. Eugeniusza Paukszty oraz Polsko-Niemieckiego Konkursu Plastycznego „Kargowa i Schulzendorf w oczach młodego pokolenia”. Warto dodać, że na finał obu konkursów przybyła spora grupa młodzieży wraz z opiekunami z gminy Schulzendorf.
Oprawę uroczystości uświetnił koncert gitarzystów z Wolsztyna oraz wystawa prac plastycznych pn. „Kargowski Pejzaż”.
Impreza przebiegała pod patronatem honorowym Elżbiety Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego, zaś patronat medialny nad imprezą objęły: „Gazeta Lubuska”, „Dzień Wolsztyński” oraz Telewizja Gorzów Wlkp.

Ewa Mielczarek